Shop / Brackets and Fittings / PVC / Brett Martin / BMD115-TRRF – Brett Martin Deepstyle 115mm Top Rafter Rise and Fall Gutter Bracket
Brett Martin Deepstyle_Top Rafter rise and fall gutter bracket
CODE BMD115-TRRF Categories Brett Martin, PVC
BMD115-TRRF – Brett Martin Deepstyle 115mm Top Rafter Rise and Fall Gutter Bracket
Additional information
FAQ Categories
  • Cast Iron Airbricks
  • Cast Iron Airvents
  • Cast Iron Hopper Heads
  • Gutter & Pipe Brackets
  • Gutters & Pipes
  • Heating
  • Rooflight Openers
All FAQ
What pipe connection sizes does the Regent Cast Iron Hopper Head No.1 accept?
The H1 is available to accept round pipe connections in 65mm, 75mm, 100mm, and 150mm diameters. The 65mm and 75mm variants measure 305mm wide by 197mm deep and 210mm high. The 100mm variant measures 355mm wide by 230mm deep and 240mm high. A 150mm connection option is also available — please contact the team for dimensions.
What finish options are available for rooflight opener handles?
What building types is the Satin Chrome Rooflight Hand Winder Opener suited to?
How do I get a price for a cast iron hopper head?
What building types is the Ornamental Airbrick suited to?
What building types is the School Board Airbrick suited to?
Do your steel brackets have a protective coating?
What building types is the School Board Cast Iron Airbrick suited to?
What sizes are the Iron Works Hit & Miss Vents available in?
The Iron Works Patterned Hit & Miss Vents are available in two sizes: 225mm × 82mm (single-course, suitable for standard airbrick positions) and 225mm × 150mm (double-course format). Both sizes are available in all three finishes: Antique Black, Polished Lacquered, and Polished Brass.